گدا شدن به در دوست قصد دیدن اوست وگرنه نان شب را هر گدایی دارد

مطالب خواندنی برای دوستان خودم قرار داده ام تا بتوانم خدمت کوچکی برای عزیزان کرده باشم

انواع تفنگ شکاری

تفنگ های شکاری را در کل می­توان به سه بخش تقسیم کرد : تفنگ های ساچمه زنی،گلوله زنی و خفیف . البته تفنگ های خفیف نیز جزوی از خانواده تفنگ های گلوله زنی به شمار می­روند اما بنا به نوع کاربرد آن دسته ای جدا برای آن در نظر گرفته شده است .

تفنگ های ساچمه زنی اکثرا برای شکار ژرنده مورد استفاده قرار می­گیرند . انواع تفنگ های ساچمه زنی عبارتند از : تک لول،دو لول،سه لول،چهار لول و پنج تیر . پنج تیرها گران ترین تفنگ های ساچمه زنی هستند که توانایی ذخیره کردن پنج تیر در خزانه خود را دارند . انواع ایرانی،ترکیه ای،اروپایی و تعداد کمی آمریکایی از انواع تفنگ های ساچمه زنی در بازار فردوسی وجود دارد .

گرانترین تفنگ های ساچمه زنی تفنگ های بلژیکی و ایتالیایی هستند و ارزان ترین آنها نخجیر و تفنگ های ترکیه ای هستند .

تنها تفنگ های خفیف آمریکایی و اروپایی در بازار وجود دارند . فشنگ تفنگ های خفیف یکی از نایاب­ترین  کالاها در این بازار به شمار می­رود . مورد استفاده تفنگ های خفیف بیشتر تمرینات تیر اندازی است. از آنجا که قدرت گلوله تفنگ های خفیف بسیار کم است ،بنابراین شکار را زخمی کرده و توانایی کشتن شکار را ندارد . بر همین اساس برای تفنگ های خفیف مجوز شکار صادر نمی­شود .  

تفنگ های گلوله زنی بیشتر برای شکارهای بزرگ استفاده می­شوند . شکارهای بزرگی که در شکارگاه های کشور وجود دارند در واقع کل و قوچ هستند که در بعضی از شکارگاه های کشور می­توان آنها را یافت . تقریبا گران قیمت ترین شکارها همین ها هستند . در میان تفنگ ها گران قیمت ترین تفنگ ها ،تفنگ های گلوله زنی هستند که در کالیبرهای مختلف وجود دارند .

اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت یک تفنگ عبارتند از: کالیبر تفنگ، کشور سازنده آن برد مفید گلوله آن و... در بعضی از کشورها برای شکار موجودات مختلف از کالیبرهای مختلف استفاده می­شود .اما در ایران تقریبا برای شکار همه نوع شکار از یک کالیبر استفاده می­شود .

نکته قابل توجه در مورد تفنگ های گلوله زنی نبود فشنگ بعضی از این انواع تفنگ در بازار است ! مجوز خرید و حمل این اسلحه ها داده می­شود و اما در عین حال فشنگ های مورد نیاز آنها در بازار وجود ندارد !‌ برای مثال می­توان به کالیبر 270 اشاره کرد که هیچ سهمیه ای برای این نوع تفنگ وجود ندارد .

بسیاری از خریداران تفنگ های گلوله زنی از آن به عنوان یک کالای زینتی استفاده می­کنند. در مورد تمامی تفنگ ها ،پر قدرت ترین آنها کالیبرهای مگنوم هستند . از تولیدات ایرانی تفنگ های گلوله زنی تنها تفنگ نخجیر 3 در بازار وجود دارد . باقی این تفنگ ها آمریکایی و یا اروپایی هستند . سهمیه فشنگ برای تفنگ های ساچمه زنی سالانه 400تیر و یا مقدار مشخصی باروت و چاشنی ،برای تفنگ های خفیف و گلوله زنی سالانه 130 تیر است .

استفاده از تفنگ های ساچمه زنی بیشتر در کشور مرسوم است . از آنجا که در حال حاضر مفهوم شکار در واقع همان شکار پرنده است بنابراین استفاده از اسلحه های ساچمه زنی هم به لحاظ قیمت و هم به لحاظ دریافت مجوزها و سهمیه های مهمات بیشتر مورد توجه متقاضیان است .

پروانه شکار برای شکارهای بزرگ بسیار محدود است . این پروانه ها با غرعه کشی به افراد داده می­شود . برای مثال ممکن است از بین یک هزار متقاضی تنها برای 20 نفر از آنها پروانه شکار بزرگ صادر شود . شکارگاه های معروف در نزدیکی تهران عبارتند از : فیروز کوه ،طالقان ،شهریار و ورامین.در این شکارگاه ها می­توان شکارهایی مانند کپک،کبوتر،مرغابی و... پیدا کرد .

 

شکارهای بزرگ نیز بیشتر در مناطق البرز مرکزی و سمنان قرار دارند ،اما دریافت پروانه شکار برای شکار این دست حیوانات بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است . خرید تفنگ بخشی از هزینه های یک شکارچی به شمار می­رود . عمده فعالیت یک شکارچی در تامین مهمات و در واقع گلوله برای سلاح است . در حالی که فروش بعضی از انواع سلاح در کشور آزاد است اما فشنگ این تفنگ ها در بازار عرضه نمی­شود . بنابراین صاحب این تفنگ ها باید برای خرید گلوله برای سلاح خود به بازار سیاه و در واقع جنس های قاتچاقی رو بیاورند . قیمت این گلوله ها نسبت به سایر گلوله ها بسیار بالاتر است . بخش دیگر مربوط به هزینه های تعمیر و نگهداری سلاح است . این خدمات نیز در همین بازار توسط مغازه های خاصی ااین دست ادوات و ارایه خدمات مربوط

 

+ علی اکبریان ; ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۱٠
comment نظرات ()